BASKETBOLDA TOP TUTMA VE PAS ÇEŞİTLERİ

     

 

 

  1-TOP TUTMA:

Bir Oyuncu Tarafından Durarak,Yürüyerek,Koşarak ve Sıçramak Suretiyle;Yerde Duran,Yuvarlanan,Potadan Seken Ve Pas Olarak Gelen Topların Tek Veya Çift Elle Yukarıda,Aşağıda,Önde Veya Yanda Alınarak Kontrol Altına Getirilmesine Top Tutma Denir.

Top Tutmanın Amacı Oyuncunun Sonraki Hareketleri Uygulayabilmesi İçin Topu Kontrol Altına Almaktır.

Top Tutma Ribaundlarda ,Bir Pasın Alınışında Veya Hazırlanışında,Rakibin Hatalı Paslarının Yakalanmasında Kullanılır. Aslında Tüm Basketbol Hareketleri Top Tutmayla Başladığı İçin Top Tutma Basketbol’un Temel Ve En Önemli Konusudur.

Top Tutulduktan Sonra Gerektiği Gibi Kullanıla Bilmesi İçin Yine Basketbol’un En Önemli Ve Temel Hareketlerinden Olan Temel Duruş Pozisyonunda Top Alınmalıdır.

Temel Duruşta Vücut Ağırlığı Her İki Bacağa Eşit Olarak Dağıtılmış Ve Ayakların Ön Kısmındadır. Ayaklar Omuz Genişliğinde Açık,Dizler Hafifçe Bükülü,Gövdenin Üst Kısmı Hafifçe Öne Eğiktir. Kollar Öne Uzatılmış,Dirsekler Yere Paralel Ve Parmaklar İyice Açık Ve Topu Almaya Hazır Pozisyondadır.

Burada Dikkat Edilmesi Gereken Husus Tüm Top Tutma Pozisyonlarında Parmakların İyice Açık Olmasıdır. Eğer Gerektiği Gibi Açık Değillerse Top Parmaklara Çarpabilmekte Çatlamalar Veya Kırılmalar Görülebilmektedir.

Bu Çatlama Ve Kırılmaların En Büyük Sebebi Parmakların İyice Açık Olmaması Olduğu Gibi Aynı Zamanda Topun Geliş Açısını,Hızını,Uzaklığını,Direkt Veya En direkt Olarak Gelip Gelmediğinin İyice Hesaplanamamasıdır. Aynı Zamanda Bu Hususlar Başarılı Ve Doğru Top Tutma İçinde Geçerli Ve Göz Önünde Bulundurulması Gereken Noktalardır.
TOP TUTMAYI PEKİŞTİRMEK İÇİN YAPILABİLECEK ALIŞTIRMALARDAN ÖRNEKLER:


1-Top Oyuncunun Bacakları Arasında Yerde Durur Ve Oyuncu Çift Elle Ve Bacaklarını Bükmeden Eğilerek Yerden Alır Ve Temel Duruşta Durması İstenerek Doğru Yapıp Yapmadığı Kontrol Edilir.

2-Oyuncu Nizami Paslarla Duvara Pas Atar Ve Geri Dönen Topu Doğru Bir Şekilde Tutmaya Çalışır Topu Tutarken Temel Duruş Gösterir Ve Öğreticinin Kendisini Kontrol Etmesine Olanak Sağlar.

3-Bir Oyuncu Topu Yüksek Bir Mesafeye Kadar Havaya Atar Karşısındaki Arkadaşı İse Topu Doğru Bir şekilde Tutmaya Çalışır Ve Topu Aldığında Temel Duruş Gösterir Topu Atan Arkadaşı Hareketi Doğru Yapıp Yapmadığını Kontrol Eder.


2-PASLAR:


PAS:

Topun Bir Oyuncu Tarafından Çeşitli Şekillerde Tek Veya Çift elle Kendi Takım Arkadaşına Kazandırılmasıdır.

Pas’ın Amacı Bir Hücumu Başarı İle Uygulayabilmek Ve En Uygun Pozisyonda Sayıya Gitmek İçin Topun Hücum Eden Takım Oyuncuları Tarafından Emniyetli Ve Kontrollü Olarak Birbirine Aktarılmasıdır. Pas Hücum Eden Takım Oyuncuları Arasındaki Aksiyonları Birbirine Bağlamada Ve Uzun Mesafelerin Kısa Zamanda Kat edilmesi İçin Kullanılır.

Pas Verirken;Topa En son Temas Edecek Olan Vücut Kısmının Orta Parmak Olmasına,Rakibin Durumuna;Savunma Oyuncularının En Zayıf Noktaları Olan Baş Üstü,Omuz Üstü Ve Ayak Yanlarına,Pozisyona Göre Pas Vermeyi Kolaylaştırmak İçin Öne Bir Adım Alınmasına,Kolların Olabildiğince Öne Uzatılmasına Ve Pas Alacak Olan Oyuncunun Hareket Halinde mi Yoksa Durarak mı Pası Alacağına Dikkat Edilmelidir.A-ÇİFT EL PASLAR:


a-GÖĞÜSTEN PAS:


Basketbol’un En Temel Ve En Rahat Pas Şeklidir. İki Elle Tutulan Top Aşağıdan Göğse Doğru Alınır Ve Buradan Hızla İleriye(Hedefe) Doğru Hızla Atılarak Yapılır. Bu Pas Şekli Yakın mesafeye, Gerektiğinde 10 Metreye Kadar Olan Mesafelere Hızla Ve Düzgün Pas Atmak İçin Kullanılır.


b-YERDEN PAS:


Bu Pasın Tekniği Çift El Göğüsten Pasa Çok Benzer Ve Genellikle Potaya Topsuz Dalan Oyuncuları Ve Pivot’u Beslemek İçin Kullanılır. Bu Pasta Top Pası Alacak Oyuncu İle Atacak Olan Oyuncu Arasındaki Mesafenin 2/3’Lik Kısmına Yere Hızla Çarptırılarak Yapılır.


c-BAŞÜSTÜ PAS:


Bu Pas Çeşidi Pivot Oyuncularını Beslemek Ve Rakibi Rahat Geçmek İçin Kullanılır. Top Baş Üzerinde İki Elle Topun Alt Yanlarından Tutulur, Kollar Dirseklerden Hafifçe Kırıktır Ve Pasın Atılacağı Mesafeye Göre Yukarı Ve İleri Doğru Fırlatılır. Bu Pas Çeşidi Futbolda Ki Taç Atışına Çok Benzer.

d-ALTTAN PAS:


Bu Pas Çeşidi İse Genellikle Pivot Oyuncuların Kullandığı Bir Pas Şeklidir. Top İki Elle Kalça Hizasından Ve Yan Taraftan Getirilerek Hızla Yakındaki Takım Arkadaşına Kazandırılır.e-YÜKSEK YAN PAS:


Yakın Ve Saldırgan Savunmalara Karşı Kullanılan Bir Pas Çeşididir. Pasın Tekniği Baş

 

 

Basketbol Terimleri

Asist : Takım arkadaşına basket yapması için verilen pas
Backcourt
(savunma sahası)
: Bir takımın savunma yaptığı yarı saha
Basket : Topun içinden geçerek sayı kazanılması
Blok : Savunma oyuncusu tarafından, hücum oyuncusunun sayı yapmasını veya geçmesini engelleme hareketi
Cut : Sayı yapmak amacıyla yapılan çabuk hareket
Dribbling
(Top sürme)
: Topu sektirerek istenilen yöne doğru sürme
Drive : Hücum oyuncusunun sayı yapmak amacıyla
yaptığı hareket
End Line
(dip çizgi)
: Sahanın enlemesine, pota altından geçen çizgi
Fast Break : Bir takımın rakip takımı savunmasız yakalayarak hızla sayı yapmak amacıyla hücum etmesi
Faul Atışı
(serbest atış)
: Faul sonucu, serbest atış alanından kullanılan müdahalesiz atışlar
Front Court
(hücum sahası)
: Bir takımın hücum yaptığı yarı saha
Hata
: Faul sayılmayan kural ihlalleri
Hatalı Yürüme
(steps)
: Bir oyuncunun topu kontrol altına aldıktan sonra sektirmeden birden fazla adım atarak yürümesi veya sektirdikten sonra topu tutup, tekrar top sürmesi
Hava Atışı
(jump ball)
: Hakemin oyunu başlatmak amacıyla, topu iki rakip oyuncunun arasından yukarı doğru atması ve bu oyuncuların topu tek elleriyle çelerek takım arkadaşlarına kazandırma hareketi
High Post
(yüksek post)
: Serbest atış alanının hemen dışından başlayan hücum bölgesi
Hücum Faulü : Bir oyuncunun top kendi takımında iken, rakip oyuncuya faul yapması
Jump Shot : Oyuncunun sıçrayarak havada tek elle basket yapma amacıyla şut atması
Man to Man Defense
(adam adama savunma)
: Belirlenen her bir oyuncunun birebir takibiyle yapılan savunma çeşidi
Midcourt Line
(orta saha çizgisi)
: Sahayı ortadan ikiye ayıran çizgi, diğer adı da 8 saniye çizgisidir
Perdeleme
(Screen)
: Hücum eden takımın oyuncularından birinin takım arkadaşının kolay şut atması veya rakibi geçebilmesi için, takım arkadaşı ile savunma oyuncusunu arasına girmesi
Pivot : Belirlenen bir ayağın sabitlenmesi ve sabitlenen ayak etrafında dönme işi
Pres : Savunma yapan takım oyuncularının, hücum yapan takım oyunculardan topu kapmak ve hata yapmalarını sağlamak için, üzerlerinde baskı kurmaları
Ribaunt : Potadan ya da çemberden dönen ve seken topa sahip olmak için yapılan iş
Teknik Faul : Oyuncuların kural ihlal etmeleri sonucu verilen ceza
Turnike
(lay - up)
: Koşarak potaya en yakın mesafeden, çarptırarak veya direk çembere tek elle atılarak yapılan şut


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !