PEKİN OLİMPİYAT OYUNLARI SEMBOLLERİ

PEKİN OLİMPİYAT OYUNLARI SEMBOLLERİ

Pekin, 2008 Olimpiyat Oyunları için yoğun çaba sarf etmiştir. Olimpiyat ruhunu her fırsatta vurgulamakta ve bunu oluşturduğu sembollere de yansıtmaktadır. İşte 2008 Pekin / Beijing Olimpiyat Oyunları için oluşturulan semboller.


Olimpik Spor Dalları Piktogramları


2008 Pekin / Beijing Olimpiyat Oyunları Spor Dalları Piktogramları, “Karakterlerin güzelliği” olarak adlandırılan semboller Çince karakterlerden esinlenerek oluşturulmuştur; uygulanması ve akılda kalması oldukça basit. Sembollerde siyah ve beyazın zıtlığının uyumu başarılı bir şekilde yakalanmış, Olimpiyat Oyunlarının temel amacı kültürel öğeler ve oyunların estetiği çok iyi yansıtılmıştır. Pekin / Beijing Olimpik Oyunları sembolleri 35 simgeden oluşmaktadır.

Olimpiyat Sloganı


“Tek Dünya, Tek Rüya” (One World, One Dream) basit ama olimpiyat oyunlarının temelinde yatan ruhu yansıtan çok anlamlı bir slogan. Dünya nüfusunun 6/1 ini oluşturan Çin halkı dünya insanları ile barış ve ahenk içinde yaşamayı ve işbirliği yapmayı arzuluyor.

 

Olimpiyat Amblemi


Pekin / Beijing 2008 Olimpiyat Oyunlarının amblemi, Çince bir mühür karakteri, beş halka ve Pekin 2008 yazısının İngilizcesinden oluşmaktadır. Mühür karakterleri, 2300 yıl öncesinde Çin’in en eski dillerinden birisidir. Mühür karakterlerinin taslar üzerine kazınması da 2000 yıldan fazla süredir devam eden bir Çin kültürüdür.

Figür Çin mührüdür; dans eden bir kişi vardır mühürde. Mühür ve kaligrafi şeklinde çizilmiş insan, Çin kültürünü yansıtmaktadır. Dans ise, Çin’in enerjisini göstermektedir. Amblemdeki dans eden kişi gibi, Pekin de ziyaretçileri ve sporcuları arkadaşça bağrına basıp karşılayacak.

 

 

                                             Gönüllüler Sembolü                                       

Sembol birbirinin içine geçmiş iki kırmızı kalbin altında dans eden üç kişiyi tasvir etmekte ve derin bir anlam içermektedir. Kalpler; gönüllüler, atletler, olimpiyat ev sahibi ve izleyiciler arasındaki bağı simgeliyor. Dansçılar ise, arkadaşça bir yaklaşımı ve adanmış bir ruhu anlatıyor.


Çevre Sembolü
Pekin / Beijing 2008 Olimpiyat Oyunlarının çevre sembolü, Olimpiyat Oyunlarının üç amacından biri olan “Yeşil Olimpiyatları” tasvir ediyor. Sembolde yeşil bir ağacın altında bir insan tasvir edilmiş. Göğe yükselen ağaç insan ve doğa arasındaki uyumu anlatıyor

 

Olimpiyat Meşalesi

Olimpiyat Madalyaları

Pekin / Beijing 2008'de düzenlenecek 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın madalya tasarımı  Pekin / Beijing Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (BOCOG) tarafından açıklandı.

Buna göre; Pekin / Beijing Olimpiyat Oyunları'nda verilecek madalyalar, 6 mm kalınlığında, 70 mm çapında olacak. Madalyaların bir yüzünde Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen Yunanlıların Zafer Tanrısı ve Atina Panathinaikos Stadyumu'nun resimleri, diğer yüzünde de ejderha motifli yeşim halka ve Pekin / Beijing Olimpiyat Oyunları'nın simgesi bulunacak.

Olimpiyatların 100 yıllık tarihinde madalyaların yalnızca altın, gümüş ve bronz madenlerinden yapılması geleneğini, yeşim taşı ekleyerek değiştiren bu madalya tasarımı, Çin kültürünün özelliğini de ön plana çıkarıyor.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !